Výroba a použití molotovu (návod)

Molotovův koktejl (molotov) se běžně používá pro boj s technikou nepřítele, útoky na budovy nebo na udržování odstupu policie od lidí při riotech. Existují různé typy a s různou účinností. Tento text popíše jeden z možných způsobů jak molotov vyrobit.

Obalem molotovu je skleněná nádoba. Měla by mít tvar vhodný k vrhání a měla by být dostatečně křehká, aby se při dopadu na cíl snadno rozbila. Vhodná je pulitrová láhev od vodky a s plechovým uzávěrem. Větší typ láhve pojme více kapaliny. Je ale obtížnější jí vrhnout dostatečně daleko a trefit cíl. Dobré je otestovat si to.

Do láhve je potřeba nalít benzín a motorový olej (v poměru 1:1). Benzín zajistí rychlou vznětlivost. Motorový olej zvyšuje dobu hoření a zajistí přilnutí k povrchu. Pokud by v nádobě byl pouze benzín, účinnost by se výrazně snížila. Po vznícení by benzín rychle shořel a odpařil se. Olej nebo jiný typ podpůrné látky je tedy potřebný.

Když je kapalná směs v láhvi, je potřeba jí dobře uzavřít plechovým víčkem. Kolem víčka je dobré ještě omotat elektrikářskou lepicí pásku aby byla jistota, že se kapalina nedostane ven ještě před vržením molotovu. A to ani její výpary.

Poslední dílem je pruh hadru přivázaný k hrdlu láhve. Není nutné aby  hadr byl ponořen v kapalině uvnitř. Může být jen zauzlován kolem vnější části hrdla nebo připevněn drátem. Trčící část hadru je potřeba napustit petrolejem aby z něj vznikl knot. Ten po zapalení a následném rozbytí vržené láhve způsobí vznícení kapalné směsi.

Celá výroba i následné použití molotovu musí probíhat ve sterilních gumových rukavicích. Je potřeba zamezit aby se na jakoukoliv část molotovu dostali otisky prstů, pachové stopy či stopy DNA.

Výroba molotovu je jistě ta snadnější část. Složitější je jeho použití. Každý, kdo si chce být jistý, že to zvládne, nesmí podcenit trénování. Opakovaným hodem lahví na určený cíl se člověk brzy zdokonalí. Na trénování je možné používat lahve naplněné vodou. K simulaci vržení molotovů bohatě postačí. Zbytek už se každý musí na ostro doučit ve víru třídních bojů. Dole jsou dvě videa s trochou inspirace.